Ślusarz

Zespół Szkół Zawodowych ul. Wojska Polskiego 50, 59-500 Złotoryja

+48 768 783-647

zszzlotoryja@op.pl

www.zsz.ehost.pl

Ślusarz należy do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Jest to osoba zajmująca się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metalu. Celem pracy ślusarza jest budowanie prostych konstrukcji, a także konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych. Do zadań ślusarza należy przyjmowanie do naprawy sprzętu gospodarstwa domowego, rowerów, wózków, zamków, ogrodzeń metalowych, ustalanie przyczyn wad i niesprawności podstawowych podzespołów i części sprzętu gospodarstwa domowego, demontaż urządzeń na zespoły i części z wykorzystaniem narzędzi oraz przyrządów ślusarskich, weryfikacja uszkodzonych zespołów i części, dorabianie, dopasowywanie i wymienianie uszkodzonych części, sprawdzanie poprawności działania urządzeń po naprawie, dopasowywanie oraz łączenie elementów do spawania i nitowania, konserwacja i wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych, z zachowaniem wymogów ochrony środowiska naturalnego, czyszczenie oraz konserwowanie maszyn, urządzeń i narzędzi ślusarskich oraz instruowanie użytkowników o zasadach i wymogach prawidłowej eksploatacji sprzętu gospodarstwa domowego.

Czego nauczysz się na zajęciach?

  1. Wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej;
  2. Wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki maszynowej;
  3. Wykonywania połączeń elementów maszyn, urządzeń i narzędzi;
  4. Naprawy i konserwacji elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:

•MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi

W toku 3-letniej nauki w Branżowej Szkole I Stopnia uczeń zdobywa wykształcenie ogólne i zawodowe, a po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zakresie wykonywania i naprawy elementów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz tytuł zawodowy ślusarza.

Co dalej?

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie oraz otrzyma wykształcenia zasadnicze branżowe.

Absolwent Branżowej Szkoły I Stopnia może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II Stopnia i uzyskać dyplom technika.

Absolwent Branżowej Szkoły II Stopnia uzyska wykształcenia średnie branżowe i może przystąpić do egzaminu maturalnego.